Acosta Sára Diána vagyok, pszichológus, gyermek- és ifjúsági klinikai szakpszichológus jelölt, család- és párterapeuta jelölt. Jelenleg a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat XI. kerületi Tagintézményében dolgozom. Munkám során a kerületben lakó gyermekek, kamaszok és családok pszichés ellátásában veszek részt, legyen szó egyéni tanácsadásról vagy családterápiáról. Emellett a szakszolgálatnál szakértői vizsgálatokat végzek, melyek célja az iskolában tapasztalt elakadások, beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézségek vizsgálata.
Pszichológiai tanulmányaimat az Eötvös Loránd Tudományegyetemen végeztem, jelenleg a Semmelweis Egyetem Klinikai Pszichológia Tanszékének szakképzésén veszek részt. Célom, hogy minél szélesebb körű ismereteket szerezzek a gyermek- és serdülőkori pszichés megbetegedések diagnosztikája és kezelése terén, és ezt a tudást a gyakorlatba is átültessem. Elsősorban a kognitív viselkedésterápia (CBT) eszköztárával dolgozom, integratív szemléletben. Fontos számomra a szakmaiság, ezért munkámat folyamatos szakmai szupervízió mellett végzem.
Család- és párterápiás tevékenységemet szintén szupervízió mellett végzem, a Magyar Családterápiás Egyesület tagjaként. Hiszek a család- és párterápia hatékonyságában, és abban, hogy ahogy többnyire a nehézségek sem csak az egyik felet érintik, úgy sokszor a megoldás is az egész rendszer (pár vagy család) bemozdításán keresztül elérhető. Pár- és családterápiát kettős vezetéssel, két szakember részvételével tartok.
A bizalom a pszichológiai munka egyik alappillére, és tudom, az első lépés megtétele: a bejelentkezés talán az egész folyamatban a legnehezebb. Őszintén remélem, hogy rátalálnak arra a szakemberre, akinek a közös munkához bizalmat tudnak szavazni. Amennyiben hozzám szeretnének bejelentkezni, a fenti elérhetőségeken megtehetik.
Milyen helyzetekben tudok segíteni?
Családterápiát, párterápiát javasolnék azokban az esetekben, amikor:
valamilyen nehézséggel vagy megoldatlan problémával küzdenek, ami kihat az egész család működésére
családi vagy párkapcsolati szinten visszatérően megjelenő konfliktusok esetén
valamilyen változáson esnek át, amivel nehezen birkóznak meg (pl. gyermek születése, házasságkötés, válás, új élethelyzet)
kommunikációs nehézségekkel küzdenek
eltávolodtak egymástól, csökkent az intimitás
hűtlenség esetén
ha szeretnének segítséget kérni abban, hogy érzéseikről és nehézségeikről őszintén beszélhessenek
ha egymás jobb megértését tűzték ki célul
gyermeknevelési kérdéseikben úgy érzik, nem tudnak dűlőre jutni
vagy ha bár úgy ítélik, családi kapcsolataik vagy párkapcsolatuk jól működik, de egyes fontosabb döntések, témák mentén mégis nehezebben kommunikálnak vagy értik meg a másik szempontjait, érzéseit.
Gyermekükkel kapcsolatban tudok segíteni, ha:
bizonytalanok a gyermek egészséges fejlődésével kapcsolatban
nevelési elveikben, attitűdjeikben szülőként nem értenek egyet vagy úgy érzik, hogy tanácsra van szükségük
gyermeküknek megváltozott a viselkedése vagy aggódnak érzelmi állapota miatt
viselkedési, magatartási nehézség merül fel.
Felnőttként pszichológiai tanácsadást kezdeményezhetnek, amennyiben
fejlesztenék önismeretüket
életvezetési tanácsadásra vágynak
önértékelési problémákkal küzdenek
áttekintenék családi kapcsolataikat, családi mintázataikat egy tanácsadási folyamat keretében